چگونه از گوگل پنالتی در امان باشیم و راهکار رفع آن چیست؟
چگونه از گوگل پنالتی در امان باشیم و راهکار رفع آن چیست؟
چگونه از گوگل پنالتی در امان باشیم و راهکار رفع آن چیست؟
گوگل پنالتی

اگر کمی با اصول سئو آشنایی داشته باشید، حتماً چیزهایی در مورد گوگل پنالتی شنیده‌اید! قطعاً هیچ وبمستر و سئو کاری دوست ندارد وب‌سایتش دچار پنالتی گوگل شود. و حالا سوال اینجاست که چه چیزی باعث می‌ شود گوگل وب سایت ما را جریمه کند؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا دلایل پنالتی شدن وب سایت توسط گوگل را برایتان شرح دهیم و راهکارهای رفع آن را بازگو کنیم.

گوگل پنالتی چیست؟

در ابتدا می‌ خواهیم برای افرادی که نمی دانند معنای گوگل پنالتی چیست این عبارت را توضیح دهیم. در واقع گوگل پنالتی همان جریمه شدن از سمت گوگل است که به دلیل استفاده کردن از روش‌های سئو کلاه ‌سیاه برای رتبه گرفتن در نتایج استفاده می ‌شود.

 

گوگل پنالتی

خب حالا چگونه بفهمیم که گوگل سایتمان را جریمه کرده؟

نشانه گوگل پنالتی این است که کلمات کلیدی شما دچار افت رتبه می ‌شوند و شاید به طور کامل از صفحه نتایج خارج شوند. همان طور که می‌ دانید افت رتبه وب‌سایت سبب کاهش ترافیک ورودی و در نتیجه کاهش فروش می ‌شود.

چطور مطمئن شویم که سایت ما دچار گوگل پنالتی شده است؟

برای اینکه مطمئن شوید دلیل افت رتبه کلمات کلیدی و یا وب‌سایت شما پنالتی گوگل است، باید از ابزار گوگل سرچ کنسول استفاده کنید. برای این کار کافی ست وارد اکانت گوگل سرچ کنسول وب‌سایت خود شوید و روی گزینه Manual Actions کلیک کنید. اگر وب‌سایت شما دچار پنالتی گوگل شده باشد می توانید در این صفحه اخطار گوگل را ببینید که نشان می ‌دهد وب‌سایت شما یا صفحاتی از وب‌سایت شما جریمه شده‌اند.

به طور معمول این کار توسط نیروهای انسانی گوگل تشخیص داده می شود. یعنی این افراد متوجه می‌ شوند که شما از سئو کلاه سیاه برای رتبه گرفتن استفاده کردید و به همین دلیل هم وب سایت شما و یا صفحاتی از آن را جریمه می ‌کنند.

جریمه گوگل تا چه زمانی ادامه دارد؟

توجه داشته باشید که اگر جریمه گوگل به صورت دستی اعمال شده باشد تا هنگامی که آن را برطرف کنید، ادامه خواهد داشت. بنابراین شما باید صفحات جریمه شده توسط گوگل را پیدا کنید و سعی کنید مشکلات آنها را حل کنید. بعد از این کار با ابزار گوگل url، درخواست مرور بدهید تا گوگل دوباره آن صفحات را چک کند.

 

گوگل پنالتی

آیا گوگل پنالتی همان جریمه الگوریتم‌های گوگل است؟

در جواب باید گفت خیر. جریمه الگوریتم‌های گوگل، کاملا با گوگل پنالتی متفاوت است و برخی از افراد این دو را با هم اشتباه می گیرند. در واقع الگوریتم پنگوئن با لینک سازی‌ های غیر طبیعی و بی ارزش مقابله می‌ کند و الگوریتم پاندا با محتوا بی کیفیت!

پس اگر هر کدام از این اشتباهات را انجام دهید توسط این دو الگوریتم جریمه می‌ شوید؛ اما این جریمه به معنی گوگل پنالتی نیست. برای اینکه این مشکل را به درستی تشخیص دهید نیازمند مطالعه بیشتر در این زمینه و کمک گرفتن از کارشناسان سئو هستید.

چه کارهایی سبب گوگل پنالتی می ‌شود؟

محتوای بی کیفیت

یکی از دلایل پنالتی شدن از سمت گوگل، قرار دادن محتوای بی ‌کیفیت و یا کم ارزش در وب سایت است. محتوای بی‌کیفیت در واقع محتوایی ست که کپی شده باشد، تعداد کلمات آن کم باشد، بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده شده باشد و یا پست‌های مهمان بی کیفیت داشته باشد.

برای اینکه این مشکل را حل کنید باید محتواهای مرتبط و با ارزش تهیه کنید که تعداد کلمات آن بیشتر از ۶۰۰ کلمه باشد.

صفحات ۴۰۴

حواستان باشد که هیچ ‌کدام از صفحات شما نباید ۴۰۴ باشد؛ چراکه گوگل علاقه‌ای به این گونه سایت‌ها ندارد و اگر تعداد صفحات ۴۰۴ وب‌سایت شما افزایش یابد، دچار گوگل پنالتی می‌ شوید. برای اینکه مشکلات صفحات ۴۰۴ را حل کنید باید این صفحات را به صفحات مرتبط در سایت ریدایرکت ۳۰۱ بدهید.

خریدن بک لینک

تا جایی که می ‌توانید هرگز بک لینک نخرید؛ زیرا گوگل شدیداً با این مسئله مقابله می کند و از طریق الگوریتم پنگوئن این بک لینک‌ها را تشخیص می دهد. توجه داشته باشید که لینک‌های پولی نشان‌ دهنده سئو کلاه سیاه هستند و بیشتر در جهت دستکاری نتایج استفاده می ‌شوند و به همین دلیل هم گوگل این نوع از وب‌سایت‌ها را جریمه می‌ کند. به جای خریدن بک لینک و قرار دادن لینک‌های غیر طبیعی در وب‌سایتتان، سعی کنید از رپورتاژ آگهی برای رتبه گرفتن استفاده کنید.

کیورد استافینگ

گذشت آن زمان که با به کار بردن بیش از حد کلمات کلیدی در متن، گوگل به محتواها رتبه می ‌داد. امروزه گوگل به کمک الگوریتم‌های هوشمندی که دارد به راحتی می تواند کیورد استافینگ را در محتوای شما متوجه شود و آن صفحه را جریمه کند. از همین رو باید سعی کنید چگالی کلمات کلیدی را بین ۱.۷ تا 2.4 نگه دارید.

توجه کنید اگر تعداد کلمات کلیدی از این مقدار کمتر باشد، موتورهای جستجو به خوبی کلمه کلیدی هدف شما را تشخیص نمی دهند و اگر هم از این میزان بیشتر باشد شاید دچار گوگل پنالتی شوید.

 

گوگل پنالتی

cloaking

یکی دیگر از اشتباهاتی که ممکن است وب‌سایت شما را دچار گوگل پنالتی کند، استفاده از متن سفید در پس زمینه سفید است. یعنی شما متنی را در پشت عکس پنهان کنید و از کد css برای قرار دادن متن در خارج از صفحه استفاده کنید. در حقیقت روش cloaking، لینک‌ها و متن‌هایی که به مخاطبان نمایش داده می شود با صفحه‌ای که روبات‌های موتور جستجو می بینند، متفاوت است.

برای حل این مشکل باید از ابزار وبمستر تولز کمک بگیرید. با کمک این ابزار، وارد بخش fetch as Google شوید و بررسی کنید که آیا ربات‌های موتور جستجو و کاربر دقیقاً یک محتوا را می ‌بینند یا نه!

لینک‌های اسپم کاربر

توجه داشته باشید که برخی از کاربران در بخش دیدگاه‌ها یا نظرات، لینک‌های اسپمی را قرار می‌‌ دهند که ممکن است وب‌سایت شما را دچار گوگل پنالتی کند.

برای مقابله با این مشکل باید مطمئن شوید که نشانه‌گذاری‌های سایت در دستورالعمل‌های rich snippet گوگل وجود داشته باشد. rich snippet یک ابزار تست برای علامت گذاری است. با استفاده از این ابزار سعی کنید تمامی نشانه‌گذاری‌های گمراه کننده و پنهان را حذف کنید.

داده‌های ساختار یافته یا اسکیما

همان طور که می ‌دانید داده‌های ساختار یافته سبب درک بهتر محتوا توسط ربات‌های موتور جستجو می شود. اما برخی از داده‌های ساختار یافته می ‌تواند حاوی محتوایی نامرتبط و نامرئی باشد که سبب گوگل پنالتی شود.

برای مثال: داده‌های ساختاریافته‌ای که در صفحه پنهان باشند، این داده‌ها در راستای نقض و گمراهی دستورالعمل‌های گوگل باشند و یا محتوای صفحه با داده‌های ساختاریافته تفاوت داشته باشد.

راه حل این مشکل این است که داده‌های ساختاریافته خود را چک کنید تا مطمئن شوید آیا کاربر دقیقاً همان چیزی را می بیند که در ساختار صفحه است یا خیر!

 

جمع بندی

تمام تلاش ما در این مقاله شرح گوگل پنالتی و دلایل آن بود. اگر سوال یا نظری در این باره دارید، می توانید آن را در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

هم چنین اگر قصد خرید سایت دارید می توانید با مشاهده بخش نمونه کارها، قالب مورد نظر خود را انتخاب کنید و با درخواست دموی رایگان، به مدت یک ماه وب سایت خود را مورد ارزیابی قرار دهید. در صورت رضایت از عملکرد وب سایت و نحوه پشتیبانی نیز می توانید سایت مورد نظر خود را خریداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.