SERP چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟
SERP چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟
SERP چیست و چه اهمیتی در سئو دارد؟
serp چیست

یکی از اصطلاحاتی که این روز ها بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد، SERP است. اما SERP چیست و چه اهمیتی در سئو یک سایت دارد؟

SERP مخفف عبارت Search Engine Result Page است و همانطور که از ترجمه آن مشخص است، به معنی صفحه نمایش نتایج جستجو است. بنابراین اصطلاح SERP، همان نتایج جستجویی است که با سرچ کردن یک کلمه در موتورهای جستجو، نمایش داده می شود.

بنابراین تا حدودی به پاسخ این سوال که SERP چیست نزدیک شدیم. اگر شما هم علاقه مند به این موضوع هستید و قصد دارید بصورت حرفه ای روی سئو وب سایت خود تمرکز داشته باشید، این مقاله را از دست ندهید.

SERP چیست؟

همانطور که گفته شد، SERP، مخفف عبارت Search Engine Results Page است که اولین بار توسط فردی به نام برت تابکه، در سال 2000 معرفی شد. SERP یا همان صفحه نمایش نتایج جستجو، همان صفحه ای است که با سرچ کردن یک کلمه کلیدی، به ما نمایش داده خواهد شد.

تمامی صفحات نمایش نتایج جستجو، منحصر به فرد هستند؛ حتی زمانی که دو کاربر مختلف، یک کلمه کلیدی را در موتور جستجو سرچ می کنند، ممکن است SERP هایی متفاوت را مشاهده نمایند. دلیل آن هم مشخص است، گوگل نتایج جستجو را برای هر کاربر، با توجه به منطقه مکانی، جستجو های قبلی و دلایل دیگر شخصی سازی می کند.

اجزای تشکیل دهنده SERP چیست؟

به طور کلی هر صفحه نمایش نتایج جستجو شامل بخش هایی می شود. این بخش ها که در SERP به نمایش در می آیند شامل موارد زیر هستند:

 • تبلیغات مختلف در گوگل

  برخی از وب سایت ها به دلیل پرداخت مبلغی به گوگل، در ابتدا یا انتهای هر صفحه نمایش نتایج جستجو قرار می گیرند. این صفحات به دلیل سئوی بالا این جایگاه را کسب نکرده اند و تنها به دلیل خریداری تبلیغات گوگل، به هر کاربر به صورت شخصی نمایش داده می شوند. برای متمایز کردن این وب سایت ها، گوگل سایت هایی که بصورت اسپانسر در SERP نمایش داده می شوند را با برچسب گذاری مشخص کرده است.

  serp چیست

 • سایت های قرار گرفته بصورت طبیعی

  وب سایت هایی که هنگام جستجوی یک کلمه کلیدی خاص، با توجه به سئو و محتوای مرتبط رتبه بندی شده اند. اگر بخواهید بدون پرداخت هزینه به گوگل و تبلیغات مختلف، در SERP کاربران مشاهده شوید، باید سئو سایت خود را بالا برده و سایت را با قوانین گوگل مطابقت دهید.
  به دلیل تخصصی بودن این بخش پیشنهاد میی کنیم از یک شرکت بازاریابی دیجیتال و یا یک متخصص سئو کمک بگیرید.

 • نمودار دانش گوگل

  این شامل بخشی از صفحه نمایش می شود که اطلاعاتی را برای بهبود نتایج جستجو، به کاربر نمایش می دهد. این بخش از SERP به شما کمک می‌کنند تا در کوتاه‌‌ ترین زمان ممکن به درک بیشتری درباره موضوع مورد جستجو خود دست پیدا کنید.

serp چیست

 • سوالات متداول

  از دیگر بخش هایی در نتایج جستجو نمایش داده می شود، سوالات مختلف مرتبط با کلمه کلیدی سرچ شده شماست.
  برخی از وب سایت ها در زیر لینک سایت خود، تعدادی سوال و جواب را به نمایش گذاشته اند که باعث افزایش نرخ کلیک می شود.

دلایل اهمیت SERP چیست؟

اما با توجه به موضوعات گفته شده، اهمیت SERP چیست و چگونه روی سئوی سایت ما تاثیر می گذارد؟

نتایج جستجو نشان دهنده رتبه سایت شما در گوگل هستند و جایگاه شما را مشخص می کنند. کاربران با جستوی سوالات خود بوسیله کلمات کلیدی، با توجه به رتبه سایت ها از آنها بازدید می کنند و پاسخ سوالات و نیاز های خود را دریافت می کنند. با این وجود برخی از سوالات را خود گوگل در ابتدای صفحه نمایش نتایج جستجو پاسخ می دهد. به عنوان مثال کافی است عنوان اینکه گوگل در چه سالی ساخته شده است را جستجو کنید.

serp چیست

مشاهده می کنید که در ابتدای صفحه، خود گوگل به این سوال پاسخ کوتاه و دقیقی می دهد و مسلما شما نیز به دنبال پاسخ سوال خود در وب سایت های دیگر نمی گردید. همین ویژگی باعث می شود که در انتخاب کلمات کلیدی به کار رفته در محتوای خود، دقت کافی را به خرج دهید و از کلماتی که شامل نتایج برگشت هستند، استفاده نکنید.

اهیمت آشنایی با SERP در رتبه بندی وب سایت ها نیز نمود پیدا می کند. نتایج طبیعی که در SERP به کاربران نمایش داده می شوند به وسیله الگوریتم های گوگل رتبه بندی می شوند. جزئیات این الگوریتم ها نامشخص است و به صورت رسمی تعیین نشده است اما با مطالعات متخصصین سئو، برخی خصوصیات این الگوریتم به اثبات رسیده استو این عوامل که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد باعث می شود رتبه بندی طبیعی سایت ها در SERP صورت گیرد:

serp چیست

جمع بندی

آشنایی با عملکرد موتورهای جستجو باعث می شود قوانین آنها در رتبه بندی سایت ها را بهتر درک کنید و سایت خود را با این قوانین مطابقت دهید. اینگونه می توانید در صدر نتایج جستجو قرار بگیرید و مخاطبان زیادی را به سایت خود جذب کنید.

یکی از سوالاتی که اخیرا در حوزه سئو مطرح می شود، این سوال است که SERP چیست؟ در این مقاله سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم و اهمیت آشنایی با آن را در سئو سایت بررسی کنیم.

اگر قصد دارید با خرید سایتی مناسب برای کسب و کار خود و تمرکز روی سئو آن باعث جذب مخاطب و گسترش کسب و کار خود شوید، می توانید نمونه کارهای ما را مشاهده کنید و قالبی متناسب با شغل و سلیقه خود را انتخاب نموده، سپس فرم درخواست دموی رایگان را تکمیل نمایید و به مدت یک ماه کاملا رایگان سایت خود را تست کنید و در صورت رضایت از عملکرد و نحوه خدمات پشتیبانی و آموزش ما نسبت به خرید سایت اقدام نمایید و از یک سال پشتیبانی و آموزش رایگان به همراه هاست و دامنه رایگان بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.