با مهم ترین متا تگ‌ های سئو در سال 2021 آشنا شوید!
با مهم ترین متا تگ‌ های سئو در سال 2021 آشنا شوید!
با مهم ترین متا تگ‌ های سئو در سال 2021 آشنا شوید!

متا تگ‌ های سئو قسمتی از کدهای html می باشند که محتوای صفحه را برای کاربران و گوگل شرح می دهند. پس شناختن این متا تگ‌ های سئو و استفاده از آنها امری بسیار حیاتی برای وبسایت شما می باشد. اگر تا به حال به متا تگ ها اهمیتی نمی دادید باید حتما این مقاله را مطالعه کنید.

متا تگ‌ های سئو چیست؟

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، متا تگ‌ های سئو بخشی از کدهای html  هستند که محتوای صفحه را برای مخاطبان و موتورهای جستجوی گوگل توصیف می کنند. اگر می خواهید کدهای هر صفحه و متا تگ های آن را مشاهده کنید کافیست در یک قسمت از آن صفحه کلیک راست نموده و سپس روی گزینه view page source کلیک کنید.

حالا سوال اینجاست که برای افزودن متا تگ ها باید چه کنیم؟

در اینجا باید گفت هر سیستم مدیریت محتوایی برای افزودن متا تگ ها یک روش متفاوت دارد. برای مثال وردپرس افزونه‌های رایگانی برای مشخص کردن متا تگ ها دارد که از جمله آنها yoast seo plugin  و all in one seo pack می باشد.

مهمترین متا تگ های سئو در سال ۲۰۲۱

 • تگ متا
 • تگ تایتل
 • تگ alt
 • تگ کنونیکال
 • متا تگ روبوت
 • متا تگ طراحی ریسپانسیو
 • تگ های شبکه های اجتماعی

 

متا تگ‌ های سئو

 

متا تگ‌ های سئو : دیسکریپشن

اگر می خواهید خلاصه‌ای از هر مطلب را بدانید باید به سراغ خواندن متا تگ دیسکریپشن بروید. این تگ در هنگام جستجو در صفحه نتایج به کاربر نشان داده می ‌شود و تاثیر بسزایی در نرخ کلیک دارد. معمولاً کاراکترهای مجاز برای متا دیسکریپشن بین ۱۶۰ تا ۳۰۰ کاراکتر است. پس در هنگام نوشتن باید به این نکته توجه داشته باشید :

برای این که بتوانید یک متا تگ عالی بنویسید باید از تکنیک‌های زیر استفاده کنید:

 1. سعی کنید از توضیحات تکراری استفاده نکنید.
 2. حتماً از کلمات کلیدی در توضیحات متا استفاده نمایید.
 3. راهکار و روش حل یک مشکل را در متا ارائه دهید.
 4. اگر پیشنهاد جذاب و تخفیف ارائه می دهید، حتماً در قسمت متا آن را ذکر کنید.
 5. می توانید از کال تو اکشن‌های جذاب برای نوشتن متا دیسکریپشن استفاده نموده و از کاربر بخواهید با شما ارتباط برقرار کند.

متا تگ‌ های سئو : تایتل title

در حقیقت باید بدانید که متا تگ تایتل مهم ترین تگ در سئو می باشد که در بالاترین قسمت محتوا قرار می‌ گیرد. تگ تایتل به این دلیل مهم است که به صورت بزرگ در صفحه نتایج موتورهای جستجو نمایش داده می ‌شود و کاربر اولین چیزی که از وبسایت شما می بیند، تایتل می باشد.

طبق گفته شرکت گوگل تعداد کاراکترهای متا تگ تایتل باید بین ۵۵ تا ۶۴ باشد و اگر از این تعداد بیشتر بنویسید ممکن است ادامه تایتل شما به صورت چند نقطه نمایش داده شود. تایتل نقش مهمی در سئو داخلی دارد؛ چراکه می تواند کاربر را ترغیب به کلیک نماید.

برای اینکه یک تایتل خوب تهیه کنید باید به چند نکته توجه نمایید:

 • استفاده از اعداد در تگ تایتل
 • عنوان منحصر به فرد برای هر صفحه
 • پرهیز از تکرار کلمات کلیدی در تایتل
 • به کار بردن کلمه کلیدی هدف در ابتدا تایتل
 • استفاده از کلمات کلیدی longtail
 • از کلمات ترغیب کننده نیز می توانید در تگ تایتل استفاده نمایید. برای مثال کلماتی مانند تخفیف، بالا ترین، سریع ترین، آسان ترین، شگفت انگیز، بهترین، خرید و دیگر کلماتی که می ‌تواند باعث بالا رفتن نرخ کلیک شود.

متا تگ‌ های سئو :  alt

جالب است بدانید موتورهای جستجوی گوگل قادر به خواندن عکس ها نیستند. بنابراین گوگل برای رفع این مشکل از متا تگ alt استفاده می کند تا مفهوم تصاویر را راحت‌ تر تشخیص دهد. همچنین اگر برای کاربری قطعی یا کندی اینترنت رخ بدهد با قرار دادن متا تگ alt مخاطب متوجه می‌ شود موضوع آن تصویر چیست. با توجه به این مسائل متخصصان سئو همواره بر این باورند که متا تگ alt تاثیر بسیار زیادی در سئو سایت خواهد داشت.

متا تگ‌ های سئو

تکنیک‌های مهم برای قرار دادن آلت روی تصاویر:

 • تعداد کاراکترهای تگ alt باید بین ۵۰ تا ۵۵ باشد.
 • برای اینکه بتوان سرعت لود صفحات سایت را افزایش داد باید حجم تصاویری که قرار است در سایت قرار داده شود را با استفاده از سایت tinypng کاهش دهید.
 • دقت داشته باشید که تگ alt یا متن جایگزین حتماً می بایست کوتاه و شفاف باشد.
 • همچنین متن جایگزین باید دقیقاً به محتوای تصویر اشاره نماید.

متا تگ‌ های سئو : کنونیکال

وظیفه متا تگ کنونیکال نشان دادن مسیر درست به ربات‌های موتور جستجو است. معمولاً متا تگ کنونیکال وقتی به کار می‌ رود که بخواهید چند صفحه با محتوای یکسان داشته باشید؛ اما فقط urlهای آن‌ها متفاوت باشد. در اینجا حتماً باید از تگ کنونیکال استفاده کنید و به ربات‌های موتور جستجو بگویید که کدام از این صفحات صفحه اصلی هستند تا سایر صفحات را ایندکس نکند.

مهم ترین مواردی که باید حتماً از متا تگ کنونیکال استفاده نمایند:

آدرس‌های موبایل:

معمولاً سایت‌های بزرگ یک نسخه برای کاربران دسکتاپ دارند و نسخه دیگر برای کاربران موبایل. این وب سایت‌ها با استفاده از تگ کنونیکال به ربات‌های موتور جستجو اعلام می ‌کنند که نسخه دسکتاپ را به عنوان صفحه اصلی در نظر بگیرد.

آدرس های  session ID:

این آدرس‌ها به طور معمول توسط سیستم تولید می ‌شوند و به سبب ردیابی urlها ایجاد می ‌شوند.

 

متا تگ‌ های سئو

متا تگ‌ های سئو : robot

متا تگ robot از جمله تگ‌های html می باشد که به ربات‌های خزنده اعلام می ‌کند که آیا این صفحه باید ایندکس شود یا نه!

برای مثال به چند دستور روبوت توجه کنید:

 • INDEX: با این دستور خزنده‌های موتور جستجو کل صفحه را ایندکس می کنند.
 • FOLLOW: با توجه به این دستور خزنده‌های موتور جستجو تمام لینک‌های صفحه را فالو می کنند.
 • NOINDEX: با این دستور خزنده‌ها صفحه مورد نظر را ایندکس نمی‌ کنند.
 • NOFOLLOW: با این دستور خزنده‌ها نه این صفحه و نه لینک‌های داخل آن را ایندکس نمی‌ کنند.

متا تگ‌ های سئو : طراحی ریسپانسیو

متا تگ طراحی ریسپانسیو یکی از متا تگ‌هایی ست که در سئو داخلی اهمیت دارد. این متا تگ موظف است صفحات وبسایت را طوری طراحی کند تا با نسخه موبایل و تبلت هم سازگاری داشته باشند.

متا تگ‌ های سئو : شبکه‌های اجتماعی

از دیگر متا تگ های مهم در سئو داخلی وب سایت، متا تگ شبکه‌های اجتماعی است که در صدر جدول آنها فیسبوک و توییتر می باشد.

 

جمع بندی

اگر می خواهید یک وب سایت عالی و بهینه شده داشته باشید، باید حتماً به متا تگ ها اهمیت بدهید؛ زیرا آن‌ها یکی از مهم ترین بخش‌های سئو داخلی هستند.

هم چنین می توانید با مشاهده بخش نمونه کارها، قالب مورد نظر خود را انتخاب کنید و با درخواست دموی رایگان وب سایت، به مدت یک ماه وب سایت خود را مورد ارزیابی قرار دهید. در صورت رضایت از عملکرد وب سایت و نحوه پشتیبانی نیز می توانید سایت مورد نظر خود را خریداری نمایید.

ما در این مقاله به مهم ترین متا تگ‌های سال ۲۰۲۱ اشاره کردیم. اگر در مورد این مقاله سوالات بیشتری دارید می‌ توانید از طریق دیدگاه‌ها با گروه طراحی سایت معین در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.