اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت
اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت
اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت
تایپوگرافی در طراحی سایت

تایپوگرافی در طراحی سایت: آیا تا به حال به اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت توجه کرده اید؟ هدف اصلی مراجعه کاربران به یک وب سایت، خواندن متون است؛ هم چنین بخش مهمی از طراحی سایت را تایپوگرافی شامل می شود. با توجه به این موضوع، بکاربردن صحیح تایپوگرافی کلمات موجود در وب سایت اهمیت زیادی دارد.

انتخاب تایپوگرافی مناسب برای وب سایت، باعث طراحی بهتر و افزایش بازدید سایت شما می شود که رشد تجارت و کسب و کار شما را به دنبال دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت بیشتر صحبت کنیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت

انتخاب فونت های مناسب می تواند احساسات مثبتی را در مخاطب شما تولید کند. در اولین لحظه ورود به یک وب سایت اگر از فونت مناسب و سایز و چهارچوب های درستی استفاده شده باشد، حس مثبتی به مخاطب انتقال داده می شود. از طرفی خوانایی مطالب بستگی زیادی انتخاب تایپوگرافی مناسب دارد.

انتخاب فونت صحیح و متناسب با کسب و کارتان نیز اهمیت بالایی برخوردار است. به عنوان مثال اگر سایتی دارید که نوجوانان و کودکان را مخاطب هدف خود قرار گرفته است، نمی توانید از فونت سایتی استفاده کنید که متناسب با صنایع یا محصولات تولیدی است.

تایپوگرافی در طراحی سایت

در این بخش اهمیت هایی که تایپوگرافی در طراحی سایت را دارد را بررسی می کنیم.

یک راه ارتباطی برای انتقال مفاهیم

با توجه به نوع فونت و تایپوگرافی استفاده شده در وب سایت، می توانید تشخیص دهید که وب سایت چه اطلاعاتی را به شما منتقل می کند. چیدمان مطالب، رنگ های بکاربرده شده و سایز فونت ها، راه هایی برای انتقال مفاهیم و اطلاعات وب سایت به مخاطب است.

یک محتوا ممکن است شامل بازی های رایانه ای یا موضوعات هیجان انگیز باشد که قبل از خواندن محتوا، این موضوع را از طریق فونت و رنگ های بکاربرده شده می توان متوجه شد. هم چنین استفاده از فونت های ساده با رنگ های معمولی نشان دهنده یک وب سایت با موضوعاتی است که جدیت بیشتری دارند.

جذب مخاطب بیشتر 

یکی از اصلی ترین اهمیت های تایپوگرافی در طراحی سایت، جذب کردن مخاطب و افزایش بازدید وب سایت است. انتخاب تایپوگرافی مناسب باعث می شود مخاطب از وب سایت شما بیشتر بازدید کند و مخاطبان دیگری که یک بار به سایت شما مراجعه می کنند، وب سایت شما را به خاطر بسپارند.

به همین دلیل انتخاب فونت صحیح اهمیت زیادی دارد. فونت استفاده شده در سایت باید ساده و تمیز باشد و اندازه ای مناسب داشته باشد.

جلب توجه مخاطب

انتخاب ترکیب درستی از رنگ ها و سایز ها در سایت، باعث می شود بتوانید توجه مخاطب خود را روی موضوعی خاص قرار دهید. به عبارتی دیگر تایپوگرافی، یک ابزار برای کنترل توجه مشتری است و بوسیله آن می توانید مخاطب را به سمتی که می خواهید هدایت کنید.

استفاده از فونت های برجسته با رنگی متفاوت در متن های معمولی، باعث جلب توجه مخاطب شما میشود اما رخ دادن این موضوع، بسته به استفاده درست از این تکنیک است.

ایجاد دسته بندی

مهم ترین ابزار برای ایجاد سلسه مراتب اطلاعات و دسته بندی متون، تایپوگرافی است. برای مثال شما همین مقاله را در نظر بگیرید؛ بخش هایی که با رنگ قرمز و درشت نوشته شده اند به معنای اهمیت بالا و تیتر های موضوعاتی هستند که شامل زیر مجموعه اند. انتخاب فاصله مناسب و رنگ بندی و سایز فونت، نشان دهنده بخش های مختلف در محتواست.

نمادی برای حرفه ای بودن

اهمیت تایپوگرافی در طراحی سایت زمانی بیشتر می شود که سایت های حرفه ای، به بهترین نوع از آن استفاده کرده اند. مسلما صرف وقت بیشتر و انتخاب یک تایپوگرافی مناسب برای سایت، تمایز وب سایت های معتبر و حرفه ای را با دیگر سایت ها مشخص می کند. خوانایی بالا و جذاب بودن رنگ ها و فونت ها در کنار سادگی، ویژگی سایت های حرفه ای است.

بهبود سئو

استفاده از تایپوگرافی مناسب که شامل نوع فونت، اندازه فونت، رنگ و فضاهای خالی می شود، عامل مهمی در بهبود سئوی وب سایت هستند. برای مطالعه در مورد بهبود سئو سایت با استفاده از فونت های مناسب، مقاله “تاثیر فونت در سئو سایت و طراحی سایت” را حتما مطالعه نمایید.

اصطلاحات و عناصر مختلف در تایپوگرافی

تایپوگرافی شامل اصطلاحات و عناصر مختلفی است. اگر می خواهید بیشترین استفاده را از تایپوگرافی وب سایتتان را ببیرید، باید با این اصطلاحات آشنا باشید. در این بخش این موارد را به شما معرفی خواهیم کرد.

تایپ فیس

به طراحی کلی از مجموعه کاراکترهای حروف، تایپ فیس گفته می شود. سایز مشخص، ضخامت حروف و نشانه ها، جزئی از تایپ فیس هستند. میان فونت و تایپ فیس تفاوت هایی وجو دارد و نباید این دو مورد یکی در نظر گرفته شوند. به طور خلاصه فونت چیزی است که از آن در طراحی سایت استفاده می کنیم اما تایپ فیس چیزی‌ست که می بینیم.

سریف (Serif) و سنزسریف (Sans-Serif)

این دو مورد، شامل انواع مختلف قلم ها در تایپوگرافی می شوند. در فونت های سریف، دنباله و کشیدگی در انتهای حروف وجود دارد اما این مورد در قلم های سنزسریف نمایش داده نمی شود. برای آشنایی بیشتر با این دو اصطلاح به عکس زیر دقت کنید.

تایپوگرافی در طراحی سایت

این مورد اغلب برای فونت های لاتین بکار می رود و تعداد کمی از فونت های فارسی را می توان به این دو دسته اختصاص داد.

تضاد یا Contrast

ایجاد کنتراست توسط عواملی مانند ایجاد فضاهای مختلف، رنگ ها، سبک و اندازه در تایپوگرافی شکل می گیرد. این مورد نیز از اهمیت بالایی در دسته بندی متون سایت دارد و استفاده درست از آن باعث می شود که متنی جذاب تر تولید شود.

هم ترازی

عنصر دیگری که در تایپوگرافی اهمیت دارد، هم ترازی است. فاصله های درست و مساوی میان خطوط متن ها و ایجاد حاشیه های یکسان، باعث ترازبندی درست تایپوگرافی شما می شوند.

تایپوگرافی در طراحی سایت

جمع بندی

تایپوگرافی در طراحی سایت اهمیت بالایی دارد به گونه ای که 90 درصد از سایت شما را به خود اختصاص می دهد. بکار بردن تایپوگرافی مناسب برای سایت می تواند شامل انتخاب فونت مناسب، انتخاب رنگ و سایز بخش های مختلف، ترازبندی های درست و مواردی از این دسته شود. اگر به موضوع تایپوگرافی در طراحی سایت خود اهمیت دهید، نتایج آن را خواهید دید. استفاده از تایپوگرافی عالی در کنار محتوای مناسب، باعث می شود سئوی سایت شما بهبود پیدا کند که در جذب مخاطب بسیار اثر گذار است.

شما می توانید با مشاهده بخش نمونه کارها، از میان تعدادی زیادی سایت از پیش ساخته شده با تایپوگرافی مناسب، قالب مورد نظر خود را انتخاب نمایید و با درخواست دموی رایگان، به مدت یک ماه از سایت خود استفاده کنید. در صورت رضایت از پشتیبانی و عملکرد سایت، می توانید اقدام به خرید سایت خود کنید.

در صورت وجود هرگونه سوال در این زمینه می توانید با گروه طراحی سایت معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.