اهمیت سئو تصاویر و روش های اجرای آن
اهمیت سئو تصاویر و روش های اجرای آن
اهمیت سئو تصاویر و روش های اجرای آن
سئو تصاویر

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در رتبه بندی سایت، بهینه سازی و سئو تصاویر است. بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو صرفا به معنای کاهش حجم آنها نیست و عوامل مهم دیگری نیز، تاثیر زیادی روی آن دارد. رعایت کردن این موارد باعث می شود گوگل بتواند تصاویر وب سایت را به خوبی شناسایی کند و درک درستی از آنها داشته باشد.

هم چنین در سالهای اخیر بخش Google Image نقش پررنگی را در جستجوی محتوا توسط کاربران به خود گرفته است. این آمار روز به روز در حال رشد است و اگر به فکر سئو سایت خود هستید، نباید بهینه سازی و سئو تصاویر را دست کم بگیرید. در این مقاله قصد داریم به اهمیت این موضوع بپردازیم و روش هایی برای سئو تصاویر سایت به شما ارائه دهیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

سئو تصاویر چیست؟

سئو تصاویر، به بهینه سازی عکس ها و محتوای بصری وب سایت ها گفته می شود. در سئوی تصاویر مواردی که باعث می شود موتورهای جستجو راحت تر بتوانند محتوای بصری سایت را بخوانند و آنالیز کنند رعایت می شود. این فرآید باعث بهتر دیده شدن سایت و بهبود رتبه آن در موتورهای جستجو خواهد شد.

 

سئو تصاویر

سئو تصاویر در بحث سئو داخلی، اغلب نادیده گرفته می شود اما موضوعی است که اهمیت بالایی دارد و اگر رعایت نشود، ترافیک سایت را به مرور کاهش می دهد.

سئوی تصاویر کار پیچیده ای نیست و با رعایت برخی موارد، می توان تصاویر وب سایت را به صورت کاملا مناسب برای موتورهای جستجو بهنیه سازی کرد. مهم ترین روش هایی که در این فرآیند انجام می شود شامل کاهش حجم تصاویر به گونه ای که کیفیت آنها تغییری نکند، فعالسازی قابلیت Lazy Loading، قرار دادن عناوین و تگ های کلیدی روی عکس ها و موارد دیگر که در ادامه به بررسی کامل آنها خواهیم پرداخت.

مزایای سئو تصاویر وب سایت

قبل از اینکه به بررسی روش های سئو تصاویر بپردازیم، لازم است تا اهمیت و مزایای این فرآیند را درک کنیم. در این بخش بصورت خلاصه، مهم ترین مزایای آن را بررسی خواهیم کرد.

 • کاهش زمان دانلود

  بسیاری از کاربران در صورت مشاهده تصاویر جذاب و با کیفیت، اقدام به دانلود تصاویر خواهند کرد. در صورتی که تصاویر وب سایت شما بهینه سازی شده باشد، زمان دانلود آنها کاهش قابل توجهی می باید که رضایت کاربر و افزایش ترافیک سایت شما را منجر می شود.

 • حفظ کیفیت تصاویر

  از دیگر مزیت های سئو تصاویر، ارائه عکس های با کیفیت، با وجود حجم کم است. بسیاری از وب سایت ها از تصاویر بی کیفیت با حجم نسبتا بالا در سایت خود استفاده می کنند که به مرور، سئوی کلی سایت را به شکل جدی تهدید خواهد کرد.

 • افزایش فروش

  شاید موردی که بسیاری از صاحبان کسب و کارهای اینترنتی به آن توجهی نمی کنند، سئوی تصاویر محصولاتشان است. با بهینه سازی تصاویر محصولات خود، به شکل قابل توجهی رضایت کاربر را جلب خواهید کرد که در نهایت باعث افزایش فروش شما خواهد شد.

 • رضایت کاربر

  مسلما شما نیز سایت هایی که تصاویر بی کفیتی را در خود جا داده اند را مشاهده کرده اید. این گونه سایت ها نمی توانند رضایت کاربر را جلب کنند به گونه ای که کاربر بلافاصله از سایت خارج می شود. سئو تصاویر باعث جلوگیری این اتفاق می شود به گونه ای که اگر درست رعایت شود، مسلما باعث می شود  کاربر زمان زیادی در سایت باقی بماند.

 • بهبود عملکرد سایت

  از دیگر مزایای سئوی تصاویر، بهبود کلی عملکرد وب سایت است. با اجرای روش های بهینه سازی تصاویر، فضای کمتری توسط این نوع محتوا اشغال می شود که بهبود روند کلی سایت را در پی دارد.

چک لیست سئو تصاویر

با توجه به مزیت های که سئوی تصاویر برای سایت خواهد داشت، لازم است روش های اجرای آن را بیاموزید. اجرای این روش ها روند پیچیده ای ندارد اما از اهمیت بالایی در سئو سایت برخوردار است. در این بخش به بررسی روش های اجرای سئو عکس می پردازیم.

نام گذاری تصاویر

از مهم ترین اقدامات سئوی تصاویر، نام گذاری صحیح و مرتبط آنهاست. نام فایل ها می تواند سرنخ های معلوم و مشخصی به گوگل بدهد که تاثیر بالایی در بهبود رتبه سایت خواهد داشت. به همین دلیل سعی کنید قبل از آپلود تصاویر در وب سایت خود، نام پیش فرض عکس ها را تغییر دهید و کلمه کلیدی مورد نظر را به همراه دیگر کلمه های مربوط، در آن استفاده کنید.

تگ ALT

از موارد دیگری که در رعایت سئو تصاویر ضروری است، اختصاص تگ ALT یا متن جایگزین در وردپرس است. این متنی است که در کدهای هر تصویر قرار دارد و به طور کلی توصیف کننده تصویر است.

اگر از سایت وردپرسی استفاده می کنید، به راحتی می توانید در بخش متن جایگزین عکس، متن مورد نظر خود را وارد کنید.

در صورتی که از پلتفرم های دیگری استفاده می کنید، باید سراغ کدهای HTML سایت بروید. در این بخش برای هر عکس می توانید تگ ALT مورد نظر خود را وارد نمایید.

انتخاب بهترین فرمت

برای کاهش سایز عکس های خود بدون افت کیفیت، باید فرمت مناسبی برای عکس های خود انتخاب نمایید. انتخاب فرمت مناسب باعث می شود زمان بارگذاری سایت کاهش یابد که افزایش سرعت سایت شما را در بر خواهد داشت.

به طور کلی حجم تصاویر با فرمت JPEG، تفاوت چشمگیری با فرمت های PNG و  GIF دارد. کاهش حجم تصاویر در این فرمت بیشتر به چشم می خورد اما در تمام موارد نمی توان گفت این فرمت، برتری نسبت به فرمت های دیگر دارد. به همین دلیل سعی کنید با امتحان روش های متفاوت و مقایسه حجم و کیفیت تصاویر، بهترین فرمتی که نیاز دارید را برای عکس های سایت خود انتخاب نمایید.

تغییر متن EXIF

برخی کدها در تمام عکس ها وجود دارند که به EXIF معروف اند. این کد ها نقش مهمی در زمان بررسی سئو دارند و لازم است هنگام بهینه سازی تصاویر، آنها را ویرایش نمایید. می توانید بوسیله ابزار های مختلف مانند فتوشاپ، محیط ویندوز یا گوشی های همراه، این کدها ها را ویرایش نمایید و متن کلیدی خود را جایگزین کنید.

فعال سازی قابلیت Lazy Load

روش مهمی که تاثیر زیادی در سئو تصاویر شما خواهد داشت، قابلیت لود تنبل یا Lazy Loading است. در این روش کاربر تا زمانی که روی عکس مورد نظر اسکرول نکرده باشد، تصویر بارگذاری نخواهد شد. این کار باعث می شود سرعت لود تصاویری که کاربر درحال مشاهده آنهاست بالا رود و کل تصاویر صفحه، در یک زمان بارگذاری نشود.

 

سئو تصاویر

یکی از افزونه هایی که می توانید برای این کار از آن استفاده کنید، افزونه BJ Lazy Load است که تاثیر زیادی در سئوی تصاویر شما دارد.

تعداد تصویر مناسب در هر محتوا

از اصول دیگری که در سئو تصاویر اهمیت دارد، تعداد عکس های موجود در هر مقاله است. به طور کلی میزان تصاویر باید به اندازه ای باشد که کاربر احساس خستگی یا کلافه شدن نداشته باشد. می توانید در هر متن حدودا 1200 کلمه ای، سه الی چهار تصویر قرار دهید. این مقدار بازهم عدد ثابتی نیست و بستگی به نوع محتوای شما دارد. به عنوان مثال اگر محتوای شما آموزشی باشد، طبیعتا نیاز به تصاویر بیشتری است.

رعایت سایز مناسب

تا حد امکان سعی کنید تصاویر محتوای شما، همگی سایز یکسان و مناسب داشته باشند. این کار علاوه بر چینش مرتب محتوا، باعث سادگی خواندن آن شده که تاثیر مناسبی روی سئو سایت خواهد داشت.

استفاده از افزونه های مختلف

تعدادی از افزونه های با کیفیت وجود دارند که میتوانند تصاویر شما را بصورت کلی بهینه کنند. این افزونه ها از طرفی می توانند تاثیرات مثبتی روی سئو تصاویر شما داشته باشند و از طرف دیگر، قادر خواهند بود سرعت سایت شما را به شکل قابل توجهی افزایش دهند. یکی از این افزونه ها، افزونه کاربردی wp-smushit است که توانایی بالایی در کاهش حجم تصاویر و بهینه سازی آنها دارد.

 

سئو تصاویر

جمع بندی

سئو تصاویر، یکی از مهم ترین اقداماتی است که برای بهبود جایگاه سایت باید رعایت شود. این فرآیند علاوه بر افزایش رضایت کاربران، موتورهای جستجو را متوجه سایت کرده و اطلاعات مفیدی را در اختیار خزنده ها قرار می دهد که تاثیرات مثبتی روی سایت می گذارد.

اگر قصد دارید با خرید سایتی مناسب و تمرکز روی جنبه های مختلف سئو آن باعث رونق کسب و کار اینترنتی خود شوید می توانید با مشاهده بخش نمونه کارها، قالب مورد نظر خود را انتخاب کرده و با درخواست دموی رایگان، به مدت یک ماه از وب سایت خود استفاده کنید. در صورت رضایت از عملکرد نرم افزار و نحوه پشتیبانی نیز می توانید سایت خود را خریداری نمایید و از یک سال پشتیبانی، دامنه و هاست رایگان بهره مند شوید.

در این مقاله به بررسی سئو تصاویر، مزیت ها و روش های اجرای آن پرداختیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر یا نظر و پیشنهادی در این زمینه دارید، می توانید با گروه طراحی سایت معین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.