انتخاب دامنه مناسب برای سایت
انتخاب دامنه مناسب برای سایت
انتخاب دامنه مناسب برای سایت
انتخاب دامنه مناسب

از مهم ترین عوامل موفقیت وب سایت، انتخاب دامنه مناسب است. در انتخاب نام دامنه وب سایت باید تصمیم گیری دقیقی داشته باشید زیرا اگر بخواهید پس از مدتی دامنه خود را تغییر دهید، دچار مشکلاتی در رتبه بندی سایت خواهید شد که این موضوع برای برند تجاری شما مشکل ساز خواهد شد.

انتخاب نام دامنه مناسب قبل از ایجاد سایت، یک چالش مهم و بزرگ برای شما خواهد بود. باید تمام ایده ها و نام های جذابی که قبلا مورد استفاده قرار نگرفته اند را پیدا کنید و در نهایت مجبور به انتخاب یکی از آنها هستید. در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای انتخاب دامنه مناسب وب سایت در اختیار شما قرار دهیم بنابراین با ما همراه باشید.

اهمیت انتخاب دامنه مناسب در رشد کسب و کار

دامنه مناسب چیزی بیشتر از یک میانبر و آدرس اینترنتی است. در انتخاب دامنه مناسب برای سایت خود باید دقت داشته باشید که این نام کوتاه، به یاد ماندنی و مرتبط با کسب و کار شما باشد. انتخاب نام دامنه مناسب باعث می شود حضورتان در فضای اینترنت پررنگ تر باشد و مخاطبان شما را گم نکنند. در این بخش به دو مورد از اهمیت های انتخاب نام دامنه سایت می پردازیم.

انتخاب دامنه مناسب

افزایش اعتبار کسب و کار

اغلب سایت های موجود در اینترنت از اعتبار زیادی برخوردار نیستند و اگر شما نیز تازه شروع به فعالیت اینترنتی کرده اید، در این دسته قرار خواهید گرفت. اگر قصد اجرای تکنیک های سئو برای افزایش رتبه سایت خود را دارید، در ابتدا باید کاری انجام دهید تا به کاربران این اعتماد را بدهید که با وجود تازه تاسیس بودن سایت، می توانند از شما خرید کنند. یکی از بهترین راه ها برای ایجاد این اعتماد، انتخاب دامنه مناسب است. با انتخاب نام دامنه مناسب برای سایت خود، باعث می شوید کسب و کار شما حرفه ای تر به نظر برسد و از سایت هایی با نام های معمولی متمایز شود.

دریافت رضایت کاربر

انتخاب دامنه مناسب برای وب سایت باعث افزایش محبوبیت برند شما در فضای مجازی می شود. هنگامی که کاربران با یک سایت برخورد دارند، نام دامنه یکی از اولین مواردی است که به آن دقت خواهند کرد. اگر از طراحی سایت قوی و مناسبی برخوردار باشید اما نام دامنه سایت خود را نامناسب انتخاب کرده باشید، رضایت کاربر را از دست خواهید داد زیرا کاربران زیادی با برخورد به یک سایت خوب، سعی در به خاط سپردن نام و به اشتراک گذاشتن آن را دارند.

انتخاب یک نام مناسب در کنار طراحی و ویزگی های قوی، توسط حفظ کاربران فعلی و جذب دیگر مخاطبان، باعث می شود برند شما رونق خوبی پیدا کند.

نکات انتخاب دامنه مناسب برای سایت

در این بخش نکاتی را برای انتخاب بهترین نام ممکن برای دامنه سایت بررسی خواهیم کرد.

استفاده از com. یا ir.

پسوندهای زیادی برای انتخاب دامنه سایت در اختیار شما هستند اما شما باید پسوندی را انتخاب کنید که از اعتبار بیشتری برخوردار باشد. بهترین انتخاب پسوند com. است. این پسوند از اعتبار بالایی برخوردار است و باعث افزایش اعتماد می شود. درصورتی که بدلیل های مختلف امکان انتخاب این پسوند را ندارید سعی کنید از پسوند ir. استفاده نمایید. هزینه این پسوند نسبت به com. بسیار پایین تر است و می تواند باعث کسب اعتماد خوبی از سمت کاربران شود.

انتخاب دامنه مناسب

استفاده از کلمات کلیدی

از دیگر نکات برای انتخاب دامنه مناسب سایت، بکاربردن کلمه های کلیدی کسب و کار شما در دامنه است. این مورد نقش مهمی در افزایش رتبه سایت شما خواهد داشت به این دلیل که به موتورهای جستجو اعلام می کند که وب سایت درباره چه موضوعی است. در انتخاب این کلمات کلیدی و نحوه استفاده آنها در دامنه باید نهایت خلاقیت خود را بکار بگیرید. انتخاب کلمات مناسب و پربازدید و نام دامنه منحصر به فرد، در این بخش اهمیت زیادی دارد.

انتخاب نام کوتاه 

به خاطر داشته باشید نام مناسب دامنه باید کوتاه و به یاد ماندنی باشد؛ به همین دلیل در بکارگیری استفاده از کلمات کلیدی زیاده روی نکنید. بهترین روش، استفاده از یک نام با کاراکتر های کمتر 15 عدد است. با انتخاب نام دامنه کوتاه کاربران خود را از اشتباهات تایپی در امان نگه خواهید داشت و باعث خواهید شد حتی با یک بار خواندن، نام دامنه سایت شما را به خاطر بسپارند. این مورد یکی از اصلی ترین نکات در انتخاب دامنه مناسب سایت است.

تلفظ و املای آسان 

به دلیل لاتین بودن نام دامنه، رعایت اسمی که تایپ مشکل و تلفظی سخت دارد را باید از لیست پیشنهادی خود حذف کنید. شاید املا و تلفظ نام انتخابی شما در زبان فارسی مناسب باشد اما هنگامی که قرار است به زبان لاتین نوشته شود، کمی مشکل باشد. به همین دلیل تمام دقت خود را باید در انتخاب دامنه ای با املای آسان و تلفظی راحت بکار گیرید.

منحصر به فرد بودن

یکی از مواردی که باعث تمایز شما با رقبا خواهد شد، نام دامنه منحصر به فرد و حلاقانه است. در صورت استفاده از کلمات معمولی و پراستفاده، قادر نخواهید بود میان خود و سایر سایت های مرتبط با کسب و کارتان تفاوتی ایجاد کنید. هم چنین نمیتوانید از ایده مناسب یک سایت دیگر، نام دامنه خود را انتخاب کنید؛ بنابراین رعایت این مورد، اصل مهمی در انتخاب دامنه مناسب برای سایت است.

 خودداری در استفاده از خط تیره

استفاده از خط تیره در نام دامنه سایت، می تواند نشانه دامنه های هرزنامه ای باشد که نمی خواهید با آنها مرتبط باشید. هم چنین این دامنه ها مستعد اشتباهات تایپی هستند و اگر کاربران شما، استفاده از آن را فراموش کنند ممکن است به سایت دیگری هدایت شوند.

استفاده نکردن از حروف دوگانه

یکی از مواردی که در انتخاب دامنه مناسب تاثیر خوبی دارد، خودداری از حروف تکراری پشت سرهم است. معمولا کلماتی که دارای تشدید هستند، انتخاب خوبی برای نام دامنه نیستند زیرا کاربران ممکن اشتباهات زیادی هنگام تایپ نام سایت شما داشته باشند و گمراه شوند.

استفاده از نام حیوانات یا اشیا

یکی از روش های خلاقانه برای انتخاب دامنه مناسب، استفاده از نام حیوانات یا موارد این چنینی است. این موضوع به برند سازی کسب و کار شما نیز کمک زیادی می کند. به عنوان مثال انتخاب نام  FoodPanda علاوه بر اینکه می تواند نماد کلی یک کسب و کار باشد و برند سازی خوبی ایجاد کند، به راحتی در ذهن کاربران نقش می بندد.

ابزارهای کاربردی در انتخاب دامنه مناسب

در این بخش سایت هایی را نام میبریم که برای انتخاب نام دامنه سایت خود می توانید از آنها کمک بگیرید.

  • Domainr

    توسط وب سایت Domainr می توانید از باز بودن نام انتخابی خود اطمینان کسب کنید. با وارد کردن نام دامنه خود در این وب سایت علاوه بر اینکه امکان استفاده از این دامنه را متوجه خواهید شد، می توانید نام های جدید و پسوند های پیشنهادی مناسب با دامنه خود را مشاهده نمایید.

انتخاب دامنه مناسب

  • BustAName

    توسط وب سایت BustAName می توانید بهترین نام را با ترکیب کلمات برای دامنه سایت خود انتخاب کنید. از دیگر ویژگی های این وب سایت پیشنهاد کلمات هم معنی انتخابی شماست.

  • NameBoy

    وب سایت NameBoy با طراحی کاربردی و آسان، کلمات مناسبی را با توجه به نوع سایت، برای دامنه شما پیشنهاد می دهد.

وب سایت های مناسب دیگر برای پیشنهاد نام دامنه سایت:

جمع بندی

انتخاب دامنه مناسب برای سایت، یکی از مهم ترین عوامل افزایش بازدید و برند سازی کسب و کار هاست. با انتخاب نام درست در کنار طراحی قوی، می توانید کسب و کار خود را در ذهن مخاطبان حک کنید و به جذب مخاطبان دیگر نیز کمک کنید.

پس از انتخاب نام دامنه مورد نظر می توانید با مشاهده بخش نمونه کارها، از میان تعدادی زیادی سایت از پیش ساخته شده قالب مورد نظر خود را انتخاب نمایید و با درخواست دموی رایگان، به مدت یک ماه از سایت خود استفاده کنید. در صورت رضایت از پشتیبانی و عملکرد سایت، می توانید اقدام به خرید سایت خود کنید.

در این مقاله به انتخاب نام دامنه مناسب سایت پرداختیم. در صورت وجود سوال و یا سفارش طراحی سایت، می توانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.